top of page

1. Ruch ciał

Ruch – jest to  zmiana położenia ciała w czasie, w którym ten ruch nastąpił.

Torem – nazywamy krzywą, po której porusza się ciało. Przykładem toru może być droga asfaltowa z Lęborka do Łeby przez Wicko​.

Droga – to część toru. Drogę w fizyce oznaczamy małą literą s. Jednostką podstawową w układzie SI jest metr (oznaczenie m ).

Droga jest równa 15 metrów zapisujemy:

Drogę z Wicka do Łeby można przejechać w krótszym lub dłuższym czasie. Jeżeli drogę przyjedziemy w krótszym czasie, to mówimy że pokonaliśmy ją szybciej, a jeżeli tą samą drogę pokonamy w dłuższym czasie, to możemy powiedzieć, że pokonaliśmy ją z mniejszą szybkością.

Szybkość – jest to droga przebyta w pewnym czasie.

Rowerzysta ma większą szybkość od pieszego, gdyż tę samą drogę pokona (pokonał) w krótszym czasie. Szybkość oznaczamy małą literą v.

Czas – oznaczamy małą literą  t, a jednostką podstawową czasu jest sekunda (oznaczamy s).

Szybkość ciała można wyznaczyć dzieląc drogę przez czas, w którym ta droga została przebyta. Można to zapisać wzorem:

szybkość

Jeżeli chcemy wyznaczyć szybkość poruszającego się ciała musimy za pomocą metrówki zmierzyć odległość (np. między drzewami) i zmierzyć czas, w którym tą odległość pokona samochód. Dzielimy drogę przez czas i otrzymujemy szybkość z jaką porusza się ten samochód.

Szybkość jest wielkością skalarną, gdyż zawiera tylko informacje o wartości (nie zawiera informacji skąd dokąd obiekt się poruszał i w jakim kierunku). Ciało (obiekt) może daną drogę przebyć ze stałą szybkością lub nie.

bottom of page