top of page

1. Dane wejściowe
Wypisujemy wszystkie dane wynikające z treści zadania i podane weń.
W 90% przypadków każdą wielkość nie podaną w jednostkach układu SI, zamieniamy na SI.
Wyjątek stanowią czasami zadania z fizyki jądrowej, gdzie czasem lepiej używać unitów i przelicznika dla c^2
Wyjątek stanowią też wyjątkowo proste zadania w których dane wejściowe mamy podane w jednostkach powiązanych. Np droga w km i prędkość w km/h
2. Elegancja
Nie jest to niezbędne ale przejrzystość znacznie ułatwia poprawne rozwiązanie zadania.

Po lewej ładnie wypisujemy wszystkie dane poniżej szukane.
Następnie zastanawiamy się jakie wzory moglibyśmy użyć w opisywanej w zadaniu sytuacji czy np pole elektryczne jest jednorodne czy centralne.
Wtedy z możliwych do zastosowania wzorów wypisujemy te które mają najwięcej posiadanych przez nas danych.
Dokonujemy przekształceń i podstawień w taki sposób żeby otrzymać szukane. Zachowujmy się podobnie jak ze zwykłym równaniem matematycznym.
Elegancko jest doprowadzić wzór do ostatecznej postaci i dopiero potem wprowadzić dane. Jeśli jednak popełniamy błędy w przekształceniach lepiej szybciej podstawić dane.
3. Logika
Wynik należy w myślach zinterpretować czy ma sens fizyczny np czy prędkość jest mniejsza od prędkości światła.
Czy wynik jest racjonalny jeśli nie to najprawdopodobniej popełniliśmy gdzieś błąd i należy to sprawdzić jeśli jesteśmy pewni, że błędu nie ma możemy się zapytać nauczyciela czy może wyjść mało realny wynik, nawet na sprawdzianie na takie pytanie dobry nauczyciel powinien nam odpowiedzieć.
Nigdy nie zapominajmy o jednostce, całe szczęście nie musimy robić jej wyprowadzenia jednak powinniśmy pamiętać co na jaką jednostkę w fizyce najlepiej podawać w jednostkach si jeśli dane użyliśmy również w SI co bardzo zalecam, wynik również będzie w SI co ułatwić nam sprawę. Czasem trzeba zamienić na inna jednostkę, dokonujmy tego na końcu po otrzymaniu wyniku.

Jak rozwiazywać zadania z fizyki:

bottom of page