top of page

3. Rozszczepienie światła.

Białe światło przechodzące przez pryzmat rozdziela się na różne kolory. Światło białe jest więc mieszaniną wszystkich kolorów. Współczynnik załamania zależy nie tylko od właściwości samych materiałów, ale także od koloru padającego promienia. Światło niebieskie załamuje się mocniej niż światło czerwone, padając w innym miejscu na ekran.

Promienie czerwone rozchodzą się w szkle szybciej niż promienie fioletowe. Dlatego też promienie czerwone załamują się słabiej niż fioletowe. Załamanie i rozszczepienie światła występuje dla większości materiałów przezroczystych. Ono nadaje piękny poblask brylantom i kryształom, ono powoduje powstawanie tęczy (światło jest wtedy załamywane i rozszczepiane przez miniaturowe kropelki wody).

Zjawisko rozszczepienia światła obserwowałeś wielokrotnie w postaci powstającej po deszczu tęczy. Część promieni świetlnych padających na krople deszczu, załamuje się tak jak w pryzmacie, i odbija wychodząc w kierunku przeciwnym do kierunku padania. Dlatego tęczę widzimy stojąc tyłem do Słońca.

Promienie o różnych kolorach wychodzą z kropli pod różnymi kątami. Obserwator będzie widział promienie dochodzące do niego z różnych miejsc w różnych kolorach w zależności od kierunku.

Strumień światła białego załamuje się na kropli w punkcie wejścia i wyjścia. W zależności od tego czy wewnątrz kropli światło się odbije jednokrotnie czy dwukrotnie mamy do czynienia z odpowiednio tęczą pierwotną i wtórą. Jeżeli światło rozszczepi się na odpowiedniej wysokości kątowej to będziemy mogli zaobserwować zjawisko tęczy.

Często wokół jednej tęczy widać drugą, nieco słabszą. Powstaje ona z promieni, które odbijają się dwa razy wewnątrz kropli.

tęcza widziana z samolotu (pełny okrąg)

Światło białe jest sumą barw (fal o różnych długościach w zakresie widzialnym).

Ciało kolorowe (np. czerwone) pochłania wszystkie barwy a odbija barwę czerwoną.

bottom of page