top of page

3. Rozszerzalność temperaturowa ciał

Pod wpływem zmiany temperatury, każda substancja (ciało) zmienia swoją objętość (długość). Wraz ze wzrostem temperatury większość substancji zwiększa swoją objętość (długość).

Rozszerzalność temperaturowa ciał - jest to zjawisko polegające na zmianie objętości ciała pod wpływem temperatury.

Przykłady rozszerzalności temperaturowej ciał:

- połączenia szyn kolejowych i stalowe konstrukcje mostów wymagają
- kable telefoniczne i elektryczne w instalacjach napowietrznych
- płytki bimetalowe w wyłącznikach termostatycznych (np. w żelazku, lodówce)
- ciecz w termometrze
- balon zwiększa swoje rozmiary i może pęknąć, gdy z zimnego otoczenia przyniesiemy go do ciepłego pokoju.

Rozszerzalność liniowa ciał stałych:

Pod wpływem temperatury ciała stałe zmieniają swoją długość. Długość ciał wzrasta, gdy temperatura rośnie (np. w lato kable linii energetycznych wydłużają się). Każda substancja pod wpływem tej samej różnicy temperatur zmienia swoją długość w różnym stopniu co wykorzystano w bimetalach. Fakt niejednakowego rozszerzania się metali wykorzystujemy w automatycznych czujnikach regulacji temperatury (np. żelazko)

Rozszerzalność objętościowa ciał stałych:

Pod wpływem temperatury ciecze zmieniają swoją objętość. Objętość prawie wszystkich cieczy wzrasta, gdy temperatura rośnie. Każda substancja pod wpływem tej samej różnicy temperatur zmienia swoją objętość w różnym stopniu. Zjawisko zmiany objętości cieczy wykorzystano w termometrach.

Termometr cieczowy składa się z pojemniczka na ciecz połączonego z bardzo cienką rurką tzw. kapilarą oraz skali(dzięki której możemy odczytać ile wynosi temperatura, którą mierzyliśmy). Niewypełniona cieczą część kapilary jest opróżniona z gazów i zatopiona od góry, aby ciecz z termometru nie wyparowała, albo się nie wylała. Podczas ogrzania słupek cieczy w rurce termometru podnosi się, a po schłodzeniu opada. W budowie tego typu termometrów wykorzystano rozszerzalność objętościową cieczy.

Anomalna rozszerzalność wody:

Prawie wszystkie substancje zwiększają swoją objętość wraz ze wzrostem temperatury.  Woda zmniejsza swoją objętości w miarę wzrostu temperatury w przedziale od 0 stopni Celsjusza do 4 stopni Celsjusza - nazwano to zjawisko anomalną rozszerzalnością wody. Jednocześnie w tym przedziale temperatur rośnie jej gęstość.Podgrzewając wodę od 4 stopni Celsjusza wzwyż, rośnie jej objętość a maleje gęstość (tak zachowuje się większość substancji). Poniżej wykres objętości wody w zależności od temperatury:

Fakt, że w temperaturze 4 stopni Celsjusza woda wykazuje największą gęstość, ma znaczenie dla utrzymania życia organicznego w wodzie w podczas mrozów w zimie. Woda w zbiornikach naturalnych chłodzi się. Po osiągnięciu temperatury 4 stopnie Celsjusza ma największą gęstość i opada na dno zbiornika wodnego, a woda chłodniejsza o mniejszej gęstości wypływa na powierzchnię. Proces ten trwa aż do osiągnięcia temperatury 0 stopnia Celsjusza. Wtedy woda zaczyna zamarzać, a lód, który ma gęstość jeszcze mniejszą niż woda znajduje się na powierzchni zbiornika. Pod warstwą lodu, blisko dna, temperatura wody utrzymuje się na poziomie około 4 stopni Celsjusza, zapewniając rybom i innym zwierzętom odpowiednie warunki do przeżycia.

Zjawisko rozszerzania wody jest też szkodliwe w skutkach. W zimie, jeżeli temperatura wody spadnie poniżej 4 stopni Celsjusza może nastąpić rozerwanie rur wodociągowych czy grzejników. Zjawisko rozszerzalności objętościowej powoduje też rozsadzanie skał (tzw. wietrzenie skał).

Rozszerzalność objętościowa gazów:

Gazy podobnie jak ciała stałe i ciecze pod wpływem temperatury zwiększają swoja objętość. Ogrzewanie gazu prowadzi do wzrostu objętości, co przy stałej masie powoduje zmniejszenie gęstości. Ogrzany gaz wypływa do góry, a jego miejsce zajmuje chłodny gaz o większej gęstości. Tworzą się tzw. prądy konwekcyjne. Ruch taki wykorzystuje się w centralnym ogrzewaniu w domkach jednorodzinnych.

Balony unoszą się dzięki ciepłemu powietrzu, które podgrzane zmniejsza swoją gęstość. Zgodnie z prawem Archimedesa balon unosi się do góry

Ogrzane powietrze tworzy silne prądy wznoszące wykorzystywane przez pilotów latających na szybowcach
 

bottom of page