top of page

3. Ziemskie pole magnetyczne

Sama Ziemia zachowuje się jak magnes wytwarzając pole magnetyczne. Zjawisko to od wieków wykorzystywane jest przez podróżników. 

Mechanizm powstawania pola magnetycznego Ziemi nie jest do końca znany. Pole magnetyczne Ziemi związane jest z ruchem płynnego jądra Ziemi. Dokładniej pole magnetyczne Ziemi wywołują wirowe prądy elektryczne płynące w płynnym jądrze Ziemi. Bieguny magnetyczne nie pokrywają się z biegunami geograficznymi. Jeśli potraktujemy Ziemię jak magnes, to na półkuli północnej znajdzie się południowy biegun magnetyczny (przyciąga on północne bieguny igieł magnetycznych w kompasach), a na półkuli południowej — biegun północny. Pole magnetyczne zmienia się z upływem czasu. Położenie bieguna magnetycznego północnego przesuwa się co roku o kilkadziesiąt kilometrów. W przeszłości dochodziło do odwrócenia biegunów magnetycznych. Średni czas pomiędzy przebiegunowaniami wynosi 250 000 lat, ostatnie wystąpiło około 780 000 lat temu.

Ziemskie pole magnetyczne chroni przed wiatrem słonecznym (cząstkami naładowanymi wysyłanymi ze Słońca). Część z nich dociera w pobliże biegunów jonizując atmosferę (zorza polarna).

 

Pole magnetyczne chroni planetę przed wiatrem słonecznym.

Wiatr słoneczny – strumień cząstek wypływających ze Słońca, składający się przede wszystkim z protonów i elektronów o dużej energii.

Cześć wiatru słonecznego dostaje się w pobliże biegunów magnetycznych na Ziemi wywołując zorze polarne.

Zorza polarna – zjawisko świetlne obserwowane w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety. Atmosfera jest jonizowana przez naładowane cząstki wiatru słonecznego.

zorza polarna widziana z kosmosu

zdjęcie zorzy polarnej

bottom of page