top of page

4. Trzecia zasada dynamiki Newtona

Zaczniemy od przykładów:

Przykład 1: . Jeżeli partner z partnerką (łyżwiarze) stoją na lodzie i partner odepchnie partnerkę przed siebie, to można zauważyć, że partnerka oddali się od partnera jak i partner zacznie się przesuwać do tyłu. Partnerka działa siłą na partnera.

Przykład 2: Jeżeli stojąc na łyżwach wyrzucisz przedmiot przed siebie, to zaczniesz poruszać się do tyłu. Przedmiot działa siłą na ciebie.

 

Przykład 3: Jeżeli wyskakujesz z łódki, to działasz z siłą na łódkę. Łódka przesuwa się do tyłu a ty do przodu gdyż: łódka działa z siłą na ciebie.

Można zauważyć, że siły te działają ze zwrotem przeciwnym do siebie (np. jak w przykładzie pierwszym partner jedzie w przeciwną stronę jak partnerka ). Siły te są przyłożone do różnych ciał.

Sprawdzimy powyższe sformułowanie doświadczalnie. Można sprawdzić jakie są wartości sił. W tym celu kładziemy na wadze pojemnik z wodą i równoważymy wagę.

Bierzemy odważnik i mierzymy siłę ciężaru za pomocą siłomierza.

Zanurzamy ciężarek całkowicie w wodzie, tak by nie dotykał ścianek ani dna naczynia.

Z prawa Archimedesa wiemy, że na przedmiot zanurzony w płynie działa siła wyporu. Jeżeli woda działa na przedmiot, to przedmiot działa na wodę z siłą reakcji podobnie jak siły łyżwiarzy partner – partnerka. Siła ta działa na wodę i powoduje obniżenia się szalki z wodą. Aby sprawdzić jak duża jest ta siła należy dołożyć po drugiej stronie odważnik tak aby zrównoważyć wagę.

Jego ciężar jest równy sile wyporu co oznacza, że siły wyporu i reakcji są sobie równe.

Na każda siłę akcji jest siła reakcji działająca w tym samym kierunku, przeciwnie skierowana i o tej samej wartości.

Trzecia zasada dynamiki Newtona

Na każda siłę akcji jest siła reakcji działająca w tym samym kierunku, przeciwnie skierowana i otej samej wartości.

Uwaga! Si ł wynikających z III zasady dynamiki nie dodajemy, gdyż są przyłożone do różnych ciał.

PRZYKŁAD 1. Dwaj chłopcy ciągną za zaczepy siłomierza w przeciwne strony każda z siłą o wartości 50 N. Ile wynosi wskazanie siłomierza?

                                                                                             

​Odpowiedź: Zgodnie z trzecią zasadą dynamiki siłomierz wskazuje 50N.

bottom of page