

Fizyka w Wicku
licznik odwiedzin:
5. Jak zmienne pole magnetyczne wywołuje pole elektryczne
Indukcja elektromagnetyczna - zjawisko powstawania siły elektromotorycznej w przewodniku na skutek zmian strumienia pola magnetycznego. Zmiana ta może być spowodowana zmianami pola magnetycznego lub względnym ruchem przewodnika i źródła pola magnetycznego. Zjawisko to zostało odkryte w 1831 roku przez angielskiego fizyka Michała Faradaya.

Gdy poruszamy magnesem lub zwojnicą, to przez obwód płynie prąd elektryczny. Mówimy, że zmienne pole magnetyczne indukuje prąd elektryczny. Jeżeli nie poruszamy magnesem (zwojnicą), to prąd nie płynie.
Prąd indukcyjny - prąd elektryczny płynący w zamkniętym obwodzie elektrycznym lub w substancji przewodzącej prąd elektryczny wywołany indukcją elektromagnetyczną np. z powodu umieszczenia obwodu w zmiennym polu magnetycznym.
Przykładem zastosowania tego zjawiska jest prądnica.
Prądnica - maszyna wytwarzająca energię elektryczną kosztem dostarczonej jej energii mechanicznej.
Głównymi częściami prądnicy są stojan (nieruchoma część związana z obudową) oraz wirnik (rotor, część wirująca wewnątrz stojana). Uzwojenie cewki umieszczonej w wirniku prądnicy przecina linie sił pola magnetycznego wytwarzanego przez uzwojenie wzbudzające i dzięki temu indukuje się w nim zmienna siła elektromotoryczna.

