top of page

7. Względność ruchu

Jeżeli opisujemy ruch np. poruszającego się samochodu po drodze, to można zauważyć, że opis tego ruchu będzie różny w zależności od miejsca skąd opisujemy ten ruch. Jeżeli jedziemy jako pasażer w tym samochodzie, to powiemy że samochód się względem nas się nie porusza, ale względem drzewa rosnącego blisko drogi i owszem – porusza się. Jeżeli będziemy stać na drodze i opisywać ruch samochodu, to opis tego ruchu będzie na pewno inny gdy zaczniemy obserwację tego samochodu lecąc samolotem lub siedząc na Księżycu. Mówimy że ruch jest względny, gdyż jego opis zależy od tego względem jakiego ciała opisujemy ruch.

Względność ruchu – polega na tym, że opis może być różny w zależności od wyboru punktu (ciała), względem którego opisujemy ruch. Przykład: Stół względem Ziemi nie porusza się, ale względem Słońca porusza się po elipsie.

Ciało względem którego opisujemy ruch nazywamy układem odniesienia.

Jeżeli wybrane ciało (układ odniesienia), względem którego opisujemy ruch nie zmienia swojej prędkości, to mamy do czynienia z układem inercjalnym.

Układ odniesienia można wybrać dowolny. Starajmy się jednak tak dobrać układ odniesienia, by opis ruchu był jak najprostszy.

Dodawanie prędkości (składanie prędkości)

Jeżeli dwa obiekty poruszają się naprzeciw siebie z prędkością V1 i V2 , to prędkość jednego obiektu względem drugiego wynosi:  V1 + V2

Przykład: Dwa samochody poruszają się z prędkością V1 = 10 m/s  i V2 = 15m/s naprzeciw siebie. Ile wynosi szybkość pierwszego samochodu względem drugiego?

                                                                             Rozwiązanie:

                                      

                         

                       ​

                                  

​Odpowiedź: Szybkość jednego samochodu względem drugiego wynosi 25 m/s

Jeżeli dwa obiekty poruszają się w tę samą stronę z prędkościami V1 i V2 , to prędkość jednego obiektu względem drugiego wynosi:  V1 – V2

Przykład: Dwa samochody poruszają się z prędkością V1 = 10 m/s  i V2 = 20m/s w tą samą stronę. Ile wynosi szybkość pierwszego samochodu względem drugiego?

                                                                             Rozwiązanie:

                                      

                         

                       ​

                                  

​Odpowiedź: Szybkość jednego samochodu względem drugiego wynosi 10 m/s

bottom of page