

Fizyka w Wicku
licznik odwiedzin:
To bozon Higgsa - potwierdzajÄ naukowcy
ZostaĆa ona uwzglÄdniona w rĂłwnaniach tzw. Modelu Standardowego â matematycznych ramach, ktĂłre pozwalajÄ opisaÄ znane fizykom czÄ stki i zachodzÄ ce miÄdzy nimi oddziaĆywania podstawowe (elektromagnetyczne, sĆabe i silne).
Faktyczne odkrycie czÄ stki Higgsa stanowiĆoby dla fizykĂłw dowĂłd na istnienie mechanizmu wyjaĆniajÄ cego, od czego zaleĆŒy masa czÄ stek. Z biegiem czasu Model Standardowy doczekaĆ siÄ rĂłĆŒnych rozszerzeĆ â modeli, w ktĂłrych dopuszczano istnienie rĂłĆŒnych wersji bozonu Higgsa (przy czym zawsze pozwalajÄ cych wyjaĆniÄ masÄ czÄ stek). Naukowcy sÄ przekonani, ĆŒe tak rĂłĆŒne rodzaje czÄ stek Higgsa powinny dawaÄ o sobie znaÄ w potÄĆŒnych detektorach LHC na nieco odmienne sposoby. W pewnych przypadkach rĂłĆŒnice te powinny byÄ naprawdÄ minimalne.
Jednym z powodĂłw, dla ktĂłrych bozon Higgsa nie dawaĆ siÄ wykryÄ przez ponad 20 lat, jest jego nietrwaĆoĆÄ. Gdy tylko powstaje, od razu rozpada siÄ na inne, lepiej znane czÄ stki, takie jak kwarki, elektrony i fotony. Naukowcy szukajÄ cy czÄ stki Higgsa bacznie obserwujÄ , czy w ich doĆwiadczeniach nie pojawia siÄ nadprogramowa iloĆÄ takich czÄ stek, co mogĆoby oznaczaÄ, ĆŒe sÄ one Ćladem po bozonie.
Kiedy w lipcu naukowcy z CERN po raz pierwszy ogĆosili, ĆŒe prawdopodobnie majÄ Higgsa, jednoczeĆnie informowali o wykryciu prawdopodobnych ĆladĂłw obecnoĆci doĆÄ rzadkiej jego odmiany. Teraz naukowcy z eksperymentĂłw ATLAS i CMS zdajÄ wstÄpnÄ relacjÄ z kolejnych analiz, ktĂłre przeprowadzili na dwa i pĂłĆ razy wiÄkszej liczbie danych, niĆŒ w lipcu. Ich celem byĆo nie tylko potwierdzenie samej obecnoĆci bozonu, co rĂłwnieĆŒ ustalenia dotyczÄ ce jego wĆaĆciwoĆci.
To, czy dana czÄ stka jest faktycznie Higgsem - moĆŒna stwierdziÄ, obserwujÄ c jej oddziaĆywania z innymi czÄ stkami i badajÄ c jej wĆaĆciwoĆci kwantowe, na przykĆad tzw. parzystoĆÄ i spin. WĆaĆciwoĆci te moĆŒna okreĆliÄ podczas bardzo dokĆadnej analizy rozpadu jednej czÄ stki na inne. ZakĆada siÄ, ĆŒe bozon Higgsa jako jedyna czÄ stka elementarna Modelu Standardowego jest spinu pozbawiony, a jednoczeĆnie - parzysty. Wyniki eksperymentĂłw potwierdziĆy takie wĆaĆnie wĆaĆciwoĆci u zaobserwowanej w lipcu czÄ stki.
- WstÄpne wyniki i zestaw danych z roku 2012 sÄ znakomite. Jak dla mnie jasne jest, ĆŒe mamy do czynienia z bozonem Higgsa, choÄ pozostaĆo wiele do zrobienia, aby ustaliÄ, jakÄ jego odmianÄ napotkaliĆmy - oznajmiĆ rzecznik CMS, Joe Incandela.
