top of page

To bozon Higgsa - potwierdzają naukowcy

ZostaƂa ona uwzględniona w równaniach tzw. Modelu Standardowego – matematycznych ramach, które pozwalają opisać znane fizykom cząstki i zachodzące między nimi oddziaƂywania podstawowe (elektromagnetyczne, sƂabe i silne).

Faktyczne odkrycie cząstki Higgsa stanowiƂoby dla fizykĂłw dowĂłd na istnienie mechanizmu wyjaƛniającego, od czego zaleĆŒy masa cząstek. Z biegiem czasu Model Standardowy doczekaƂ się rĂłĆŒnych rozszerzeƄ – modeli, w ktĂłrych dopuszczano istnienie rĂłĆŒnych wersji bozonu Higgsa (przy czym zawsze pozwalających wyjaƛnić masę cząstek). Naukowcy są przekonani, ĆŒe tak rĂłĆŒne rodzaje cząstek Higgsa powinny dawać o sobie znać w potÄ™ĆŒnych detektorach LHC na nieco odmienne sposoby. W pewnych przypadkach rĂłĆŒnice te powinny być naprawdę minimalne.

Jednym z powodĂłw, dla ktĂłrych bozon Higgsa nie dawaƂ się wykryć przez ponad 20 lat, jest jego nietrwaƂoƛć. Gdy tylko powstaje, od razu rozpada się na inne, lepiej znane cząstki, takie jak kwarki, elektrony i fotony. Naukowcy szukający cząstki Higgsa bacznie obserwują, czy w ich doƛwiadczeniach nie pojawia się nadprogramowa iloƛć takich cząstek, co mogƂoby oznaczać, ĆŒe są one ƛladem po bozonie.

Kiedy w lipcu naukowcy z CERN po raz pierwszy ogƂosili, ĆŒe prawdopodobnie mają Higgsa, jednoczeƛnie informowali o wykryciu prawdopodobnych ƛladĂłw obecnoƛci doƛć rzadkiej jego odmiany. Teraz naukowcy z eksperymentĂłw ATLAS i CMS zdają wstępną relację z kolejnych analiz, ktĂłre przeprowadzili na dwa i póƂ razy większej liczbie danych, niĆŒ w lipcu. Ich celem byƂo nie tylko potwierdzenie samej obecnoƛci bozonu, co rĂłwnieĆŒ ustalenia dotyczące jego wƂaƛciwoƛci.

To, czy dana cząstka jest faktycznie Higgsem - moĆŒna stwierdzić, obserwując jej oddziaƂywania z innymi cząstkami i badając jej wƂaƛciwoƛci kwantowe, na przykƂad tzw. parzystoƛć i spin. WƂaƛciwoƛci te moĆŒna okreƛlić podczas bardzo dokƂadnej analizy rozpadu jednej cząstki na inne. ZakƂada się, ĆŒe bozon Higgsa jako jedyna cząstka elementarna Modelu Standardowego jest spinu pozbawiony, a jednoczeƛnie - parzysty. Wyniki eksperymentĂłw potwierdziƂy takie wƂaƛnie wƂaƛciwoƛci u zaobserwowanej w lipcu cząstki.

- Wstępne wyniki i zestaw danych z roku 2012 są znakomite. Jak dla mnie jasne jest, ĆŒe mamy do czynienia z bozonem Higgsa, choć pozostaƂo wiele do zrobienia, aby ustalić, jaką jego odmianę napotkaliƛmy - oznajmiƂ rzecznik CMS, Joe Incandela.

bottom of page